EVENT : MUTFAK SANATLARI AKADEMISI – WORKSHOP

When I arrived home last night, I thought I had one of the most exhausting, fun and even romantic experiences of my life, all at the same time.

We were invited to the Culinary Arts Academy of Istanbul to participate in the New Years Eve Menu Workshop.

The Culinary Arts Academy of Istanbul (MSA) was established in 2004 and it has become one of the most prestigious cooking academies around the world. The academy is a part of the Turkish Ministry of Education and is also the only institution in Turkey that is accepted by the English foundation “City & Guilds”.

I have been imagining about last night since we received the invitation months ago. As we arrived at the workshop, the kitchen counters were ready with all the ingredients and aprons for each of us. We picked our counter and officially started the night with a glass of Champaign. The opening question of the instructed cooking was “has anyone never cooked anything before?” Two chefs and three MSA interns were guiding us while we were dealing with the cooking process. They were very helpful and patient to all our questions.

The menu consisted of pumpkin truffle soup, prawns with lime and Champaign sauce, Beef Wellington with Mushroom Duxelle sauce and soufflé with sour cherries and ice cream. You can see our struggling in the pictures. We laughed a lot, sweated a lot, we burnt ourselves and we screwed up every now and then; but we ate what we had done with great pleasure.

Meeting other participants of the workshop was also a pleasure. There were couples like us, mothers and daughters, or people, who came alone. From over 200 pictures we took last night, we had to pick the best 30 that represent the amount of fun we had.

If you are looking for more information about MSA, you can follow this link, or this link for more information on upcoming workshops.


Dün gece eve geldiğimde hayatımın en eğlendiğim ve en yorulduğum günlerinden birini geçirdiğimi düşündüm. Tuzu karabiberi olarak ise en romantiklerinden birini…

Mutfak Sanatları Akademisi’nin davetlisi olarak Amir ve ben yılbaşı menüsü workshopuna katılmak için Maslak’a geldik.

2004 yılında kurulan Mutfak Sanatları Akademisi (MSA), verdiği eğitim ile bugün dünyanın en iyi aşçılık okulları arasında sayılıyor. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı bir özel okul olmasının yanında Türkiye’deki İngiltere kökenli “City & Guilds” tarafından onaylı tek okul.

Elçin Hanım bana aylar öncesinde yazdığından beri bugünü düşünüyordum. Workshop saat 19.00’da basladı. Geldiğimizde tezgahların üzerinde şapkalarımız ve önlüklerimiz ile hazırlayacağımız menü bizi bekliyordu. İkili çalısıldığı icin kendimize ortalardan güzel bir yer seçtik ve bu sırada beklerken gece boyu sürecek olan şarap / şampanya servisi başladı. Bizimle iki tane şef ve 3 MSA’li stajyer ilgileniyordu. Çok uzun zamandır böyle tatlı ve yardımsever insanlarla tanışıp çalışmamıstım. Bütün gece gerçekten bizimle tek tek ilgilendiler.

Tezgahların üzerinde ekranlardan şefin hazırlayışını izlemek mümkün. Bütün aletler dolaplarda hazır ve yemeklerde kullanacağınız malzemeler sıra ile ölçülenmiş bir şekilde geliyor. Ondan sonrası “aranızda daha önce hiç yemek yapmamış olan var mı? ” sorusu ile devam ediyor.

İlk olarak “trüflü balkabağı çorbası”, sonrasında “rösti patates ile şampanya ve lime soslu jumbo karides”, ardından mantar Duxelle soslu Beef Wellington ve son olarak “dondurmalı vişne soslu Sufle” yaptık. Fotoğrafların halimizi anlattığını düşünüyorum. Yaparken Amir ile çok güldük, çok terledik, çok yandık, arada geç kaldık ama hep sonunda afiyetle yedik.

Yanımızda workshopa katılan insanlar ile tanışmak ise ayrı bir zevkti. Bizim gibi gelen çiftler, anne kız, ya da tek basına gelmis olanlar… Her çesit insan vardı gercekten.

Dün akşam çektiğimiz neredeyse 200 fotoğrafı eleyerek workshopun kalitesini ve eğlencesini en iyi anlatan 30 fotoğrafı seçmek zorunda kaldık.

Bu workshop bir insanin kendisine ya da cevresine verebileceği en güzel hediyelerden biri.

MSA hakkinda bilgi almak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz. Benim katıldığım günlük workshoplar icin ise buraya.

1 Comment

Comments are closed.