SPOT : WINTER IN KÖNIGSEE

Visiting Lapland has been a dream for a long time, but visiting Königsee under 50 cm of snow had us wondering what else was left to see from such a landscape. We were making jokes about cancelling our trip to Finland on the way back.

We bought our coffees from the central station like we do before every train journey and went to the train to find good seats. The amount of snow kept increasing as we went away from Munich. When we arrived in Berchtesgaden after 2,5 hours of train ride it was snowing so much that we didn’t want to wait for the bus and took a taxi to Königsee for 12 Euros. The docks that are full of people during the high season were empty except a few families and already there we had some great views of nature.

We took the boat to St. Bartholomä. The journey was a one time experience on the water through snow covered mountains. In the middle of the way the captain does a ritual of Königsee. He plays the trumpet towards the mountains and you can hear the melody of “Schneewalz” (Snow Walz) echoing from the mountains. We even approached a herd of deer during the boat trip, another thing you can only see during winter, because the deer population of the nearby mountains are fed and looked after during winter. For the first time in my life I thought I was in Narnia.

We got out of the boat in St. Bartholomä. The green fields I walked on with my t-shirt last year were covered with snow above my knee. We laid on untouched fresh snow and the next thing I remember is that we were covered in snow when we took the boat back. On the way back I thought I probably wouldn’t see Königsee like that for a long time, it was like a dream.


Laponya’yı (Lapland) ziyaret etmek uzun zamandır aklımızdaydı ama Königsee’ye kışın gitmek 50 cm kar kalınlığıyla bize aynı etkiyi verebildi. Hatta geri dönerken Finlandiya’ya artık gitmemize gerek kalmadığı aramızda bir şaka olarak kaldı.

Münih çıkışlı her klasik dağ gezimiz gibi, kahveyi alıp trene bindik. Yolculuk boyu her yer gerçekten bembeyazdı. Bir kere aktarma sonrası 2,5 saatin ardından Berchtesgaden’a varmıştık. Öyle kar yağıyordu ki kırk dakika sonra gelecek otobüsü beklemeyip bir taksi ile Königsee’nin iskelesine kadar geldik. Dizlerimize kadar kara battığımızı söyleyebilirim. Çok kötü hava şartlarında tekneler normalde çalışmıyor ama şansımıza 20 dakika sonra kalkan bir tekne vardı ve hemen bilet aldık. Königsee’yi böyle karlar altında görebilecek olmak inanılmaz heyecan veriyordu.

Yaz mevsiminin aksine, sadece 5-10 kişinin bulunduğu tekne ile gezerken dağlarda beslenen 100’e yakın geyiğe yaklaşma şansımız oldu. Dünyada “Narnia” dediğim ilk an buydu sanırım. Geyikler aç kalmasın diye teknelerin yanaşmadığı bir tarafta kulübenin yanına yem koyuluyormuş her gün. Tekne ilk defa rotasından biraz sapıp bizi geyiklerin yanına yanaştırdı. Onlar bizi biz de onları izledik.

Tekne’den St. Bartholomä durağında indik. Daha önce tshirt ile yemyeşil çimenlerin üzerinde yürüdüğüm yerler dizimin de yukarısında karlarla kaplıydı. Henüz basılmamıştı ve kendimizi defalarca kara bıraktık. Bir sonraki geri dönüş teknesine binene kadar hatırladığım tek şey her yerimizin karla kaplı olduğu ve muhteşem görünen yolda ormana yürüyüşümüzdü. Geri dönerken uzun süre Königsee’yi böyle göremeyeceğimi düşündüm çünkü gerçekten rüya gibiydi.

1 Comment

Comments are closed.