FOOD: MÜZ ISTANBUL

Müz’s Terrariums, Coffee and Çukurcuma

Wandering the small streets of Beyoğlu, we found ourselves spending hours discovering the Çukurcuma neighborhood. Coming across MÜZ, which I’ve been seeing pictures of before coming to Istanbul from Munich, was the sweetest of reliefs. Coffee of Petra Roasting, beautiful terrariums and the music from their vinyl collection was our reason to love the place immediately, and the magazine selection was enough to make us stay for more than two hours.

You can find lots of extremely beautiful plants, pots and terrariums (basically aquariums for plants) here and attend their workshops, starting from the end of March. I hope to catch one of them before we fly back.


Kendimizi İstiklal Caddesi’nden birden Çukurcuma’ya atmış bulunurken Münih’den uzaktan fotograflarına baktığım MÜZ‘ü görünce “İşte bu!” dedim. Teraryumlara ve Petra’nin güzel mi güzel üçüncü dalga kahvesine hayır demek gibi bir niyetimiz yoktu. Bir de masa üzerinde Klokmag ve Monocle görünce ziyaretimiz 2 saat kadar sürdü. Plaktan gelen müzik ise günün yürüyüş yorgunluğunu da aldı götürdü.

Mekanda inanılmaz güzellikte bitkiler, saksılar ve teraryumlar bulmak mümkün. Teraryum nedir derseniz ‘bitkiler icin akvaryum’ olarak nitelendirebilirim. Workshopları ise Mart ayinin sonunda baslayacak. Umarım dönmeden yetişebilirim.

Hayriye Caddesi No18/A Çukurcuma – İstanbul