CITY: BERGEN, NORWAY

When anyone mentions Norway, first thing that comes to mind is high prices, then the fjords.

That’s why I wanted to explain how we tried to minimize costs during our Norway trip, before explaining more about Bergen.

 • We brought lots of food with us. From tuna cans to dried fruits and nuts or dried sausages, we filled half of our bags with food that most of the time became our main meals. This saved us a huge amount of money. In Norway a beer costs 10 Euros and a meal around 30. Our best and tastiest meals were however the Norwegian smoked salmons from the supermarket.
 • We spent a night on the train. Although Norwegian hotels weren’t that expensive, the Oslo – Bergen train departing at 23.00 saved us both time and money. The seats were very comfortable for sleeping and we were even given an inflatable cushion, a sleeping mask, ear plugs and a blanket. The one way ticket costs 30 Euros if you buy them early and the journey takes 7 hours.IMG_4178
 • We flew with Norwegian Air. Although they don’t have frequent flights from Istanbul, it’s a very convenient choice to save money. The Munich – Oslo round trip cost 90 Euros. There is also wifi on the plane, which is quite a big thing.
 • There are many free of charge activities in Norway. One of them was the 24/7 open Vigeland Sculpture Park in Oslo, which I’ll be explaining in another post.
 • Do not buy bottled water. Norwegian tap water tastes great.
 • Choice of hotels is also very important. We had very convenient accommodation in Norway except the Marken Gjestehus in Bergen. When we arrived at the guest house, we found a note saying that our reservation was cancelled. They apparently tried to charge our credit card, although we made our reservation via Booking.com. When they couldn’t, they decided to cancel our booking completely, a few hours before our arrival. They refused to let us in and we ended up talking with an employee on the phone for almost 30 thirty minutes (mostly shouting and scolding), who later directed us to another hotel for the same price. Luckily it turned out to be quite a good one.

About Bergen; I haven’t been touched by a city for a long time, but Bergen really excited me. You could constantly feel the unique Scandinavian atmosphere everywhere.

 • The Bryggen neighborhood is the most famous part about Bergen and you can directly see it across the water when you stand around the main square, where the information center is.
 • The Fløyen hill has one of the best top views of Bergen. The funicular station (Fløibanen) is just behind the historic masonry building, which is now hosting a Starbucks.
 • Kaffee Misjonen, which I heard about from the Bergen guide of Kinfolk magazine, is a lovely place to have good coffee and relax a bit. Another one is Litteraturhuset, despite high prices.
 • After searching for fresh fish for lunch, we had an amazing fish & chips at the Hav Fisk & Skalldyr AS.
 • Roaming the Nordic streets with wooden houses was one of the activities we enjoyed a lot. The university quarter and the narrow streets behind Bryggen were some of our favorites.

Norveç dendiğinde akla ilk ne kadar pahalı olduğu gelir, sonra fjordlar.

Bu yüzden Bergen hakkında yazmadan Norveç’te ekonomik gezmek için neler yaptığımızı yazmak istiyorum.

 • Yanımızda bol bol yiyecek götürdük. Ton balığından neredeyse her gün yediğimiz kuruyemişe, kuru sosislere ya da meyvelere, sırt çantamızın yarısını bizi sonradan büyük masraftan kurtaracak yemeğe ayırdık. Gerçekten de gezinin çok az para harcayarak bitmesi bunun sayesinde oldu. Norveç’te bir bira 10 Euro, bir yemek 30 Euro civarı tutuyor. Marketten alınan inanılmaz ucuz ve lezzetli Norveç somonları da gezimizin en güzel öğünleriydi.
 • Gece trende uyumak. Her ne kadar oteller çok pahalı olmasa da gece 23.00 de kalkan Oslo – Bergen treni geceyi geçirip vakit kazanmak için muhteşem bir seçenek. Ayrıca trende size özel battaniye, uyku  maskesi, kulak tıpası ve şişirmek için yastık verdiklerini de söylemeden geçemeyeceğim. Tek yön gidiş “minipris” biletleri yakalayınca (erken almakta fayda var) 30 Euro civarı tuttu. Yol ise 7 saat sürüyor.
 • Istanbul uçuşları seyrek olsa da Norwegian Air uçmak için müthiş bir seçenek. Münih – Oslo uçuşuna gidiş geliş 90 Euro verdik. Uçakta wifi olduğunu belirteyim.
 • Norveç’te ücret ödemeden yapılacak aktivitelerin çok olduğunu söylemeliyim. En güzel örnek bir başka yazımda anlatacağım Oslo’daki Vigeland heykel parkı. 24 saat açık ve ücretsiz.
 • Su satın almayın çok pahalı. Yanınızda bir şişe olsun ve musluk suyunu doldurun.
 • Oslo’da en iyi oranda para bozan yer Karl Johans gate 1’de bulunan Tavex.
 • Otel seçimi konusunda da şanslıydık. Bergen hariç. Marken Gjestehus’a Booking.com’dan rezervasyon yapıp otel ile akşam check in yapacağımız konusunda mailleşmiştik. Bergen’e varacağımız gün “Norway in a Nutshell” turunda olduğumuz için telefonumuz kapalıydı. Otel gelmemize 3 saat kala kredi kartından para çekmeye çalışmış ve bir sorun olunca bize rezervasyonunuz iptal oldu diye mesaj atmışlar. Otelin kapısına vardığımızda (otelde herhangi bir resepsiyon yoktu) bir kağıtta rezervasyonumuzun iptal olduğu yazıyordu. Akşam 21.00, hava kararmiş ve yorgunluktan ölmüşken bir de otelimizin olmaması bizi sinirlendirdi. Otel kapısındaki bir numarayı aradık ve yaklaşık yarım saat bir görevli ile konuştuk (konuşmanın çoğu sinir krizi geçirip adama bağırmakla geçti). Sonunda bize aynı fiyata Bergen’de başka bir otel bulacağını söyledi ve buldu. O gece kısaca başka bir otelde kaldık.

Bergen’e gelirsek; uzun zamandır hiçbir şehir beni bu kadar heyecanlandırmamıştı ve kendini bana böyle sevdirmemişti. İskandinavya’nın eşsiz havasını şehirde hissetmemek imkansızdı.

 • Gezerken hemen information bürosunun da olduğu kıyıya inerseniz Bryggen renkli cephelerini görmeme şansınız yok. Bryggen 1979’dan beri Unesco koruması altında. Büyük yangınlar atlatmış olsa da (son yangın 1955’de) otantik havasını çok iyi korumuş.
 •  Fløibanen füniküleri ile çıkılan Fløyen tepesi, (Starbucks’ın olduğu binanın yanından biraz yukarı çıkınca istasyonu görmek mümkün) Bergen’i tepeden görebilmek için en güzel yer. Bindiğim en dik füniküler buydu sanırım.
 • Kinfolk’un Bergen Guide‘ı sayesinde keşfettiğim Kaffee Misjonen hem kahvesi hem de iç mekanı ile en güzel dinlenilecek yer. Pahalı olsa da yerel insanların sıkça gittiği Litteraturhuset‘te yemek molası verilebilir. (Biz bira ve brownie yaptık)
 • Öğle yemeği için uzun taze balık arayışlarımız sonucu Hav Fisk & Skalldyr AS‘da “best fish & chips ever” terimini dolduracak fish & chipsi yedik. (11 Euro civarı)
 • Nordik havayı veren sokaklarda yürümek ise en güzel aktivite.  Üniversitenin olduğu tepe ve Bryggen’in arkasında kalan sokaklar şehrin bizce en güzel yerleriydi.

IMG_4053