DETAIL: THE BERGEN RAILWAY

If your Norway visit includes both Oslo and Bergen, you should definitely take the “Bergen Railway” instead of the low cost flights. I ensure that you won’t regret the time spent on the train. As the first step of the Norway in a Nutshell tour we traveled from Oslo to Myrdal by train and it was a fascinating ride.

It wasn’t possible to tell where the sky ended and the landscape began. If there weren’t any wooden houses scattered in the snow, I would easily have thought we were in a different planet.

It was hard to capture the scenery, but I hope the pictures can give a sense of the moments. The photographs are taken in the area around Geilo, one of the biggest alpine skiing centers in Europe.


Eğer Norveç tatiliniz Oslo ile birlikte Bergen’i de kapsıyorsa ucuz uçak biletleri yerine kesinlikle “Bergen Railway“i tercih edin. Bu yolculukta keşke zaman kazansaydım diye düşüneceğinizi hiç sanmıyorum. Biz “Norway in a Nutshell” turunun ilk ayağı olarak Myrdal’a kadar bu trenle gittik. Hayatımda yaptığım en etkileyici tren yolculuğuydu.

Gökyüzünün nerede başlayıp bittiğini anlayamadığınız beyazlıkta bir yolculuk. Zaman zaman küçük kulübeleri görmesem başka bir gezegende olduğumu düşünecek kadar beyaz… 

Onlarca fotoğraf çektim, umarım yolculuk boyunca hissettiklerimizi size de hissettirirler. Bu bölge Norveç’lilerin sık sık kayağa gittiği ve Avrupa’nın en büyük kayak merkezlerinden biri olan Geilo’nun yakınları.