DETAIL: NORWAY IN A NUTSHELL

We didn’t want to leave Norway without seeing the fjords. Because we only had 5 days, we decided the “Norway in a Nutshell” tour would be a good opportunity to enjoy Norwegian nature keeping to a tight timetable. The only downside was the price, which is 190 Euros for a tour that starts from Oslo at 08:00 and ends at Bergen at 21:00.

The good thing about the tour is that you can experience the fjords from different perspectives. It includes a ship, a bus and three train rides (The Bergen Railway and Flåmsbana). It’s also a good option for travelling from Oslo to Bergen, since you have great sightseeing opportunities along the way.

There are no guides in this tour. The destinations and the various transportation types are written on your ticket. There will be many other people hopping on and off with you, so you can also just follow the crowd. The first leg of the tour is the train ride between Oslo and Myrdal with some amazing views, which I described in another post. You take the Flåmsbana train from Mydal to arrive Flam, another ride to enjoy perfect nature. Although the landscape wasn’t really green and the waterfalls were frozen, I can imagine that the nature is even more lively and fascinating during summer. The Flåmsbana was named within the 10 best train rides in Europe by National Geographic.

IMG_3704

After one hour of waiting time in Flam you take the ship, which will take you on an idyllic journey through the Nærøyfjord to Gudvangen. Despite the cold we tried to stay outside to enjoy the view and didn’t even realize how 2 hours passed.

The buses will be waiting for you in Gudvangen to take you to Voss. I thought the bus ride was the weakest part of the tour, but it might be due to the season. We took the Bergen Railway from Voss again and finally started our Bergen trip, where we had the problems with the hotel.

The Nutshell Tour we made can also be reversed if you want to start from Bergen and end in Oslo. You can also add stops to spend the night and continue the next day. Fjord tours doesn’t only offer the Nutshell Tour. Some other options are:

  • Geirangerfjord & Norway in a Nutshell
  • Arctic Lofoten & Norway in a Nutshell
  • Sognefjord in a Nutshell
  • Hardangerfjord in a Nutshell
  • Hurtigruten & Norway in a Nutshell

norway in a nutshell

maps


Norveç’te 5 günümüz olduğu ve fjord görmeden dönmek istemediğimiz için ikinci günümüzde Oslo’dan Bergen’e “Norway in a Nutshell” turu ile gittik. Bu tur eğer kısıtlı zamanınız varsa Norveç’in güzelliklerini ve fjordları görmek için en güzel yol, fakat pahalı. Sabah 08:00’de başlayıp aksam 21:00’de biten tur yaklaşık 190 Euro.

Turun en güzel özelliği üç defa tren (The Bergen Railway ve Flåmsbana) bir defa Nærøyfjord’u gezmek için gemi ve bir defa da otobüs kullanarak sizi Oslo’dan Bergen’e ulaştırması.

Bu turda rehber yok. Hatta ilk trende bu turu yapmayan sadece Oslo’dan Bergen’e gidecek insanlar ile trene biniyorsunuz.Karşılaştığımız manzaraları bu yazımda anlatmıştım. Kullanacağınız ulaşım araçlarını biletin üzerinden takip ediyorsunuz ama zaten sizinle birlikte “Norway in a Nutshell” turunu yapan herkes bir trenden inip diğerine geçiyor. Myrdal’da indikten sonra Flåmsbana trenine biniliyor ve ilk tren gecikse bile ikinci tren onu bekliyor.  Myrdal’dan Flam’a yaklaşık bir saatlik inanılmaz güzellikte bir yolu geçiyorsunuz. Biz tam yazın gitmediğimiz için bitki örtüsü gri ve şelaleler donuktu, fakat yazın karların erimesi ile inanılmaz olacağına inanıyorum. National Geographic Flåmsbana‘yı Avrupa’daki en iyi 10 tren yolculuklarından biri olarak seçmiş.

Flam’da indiğinizde bir saatlik bir bekleme süresi oluyor. Tekne 15:10’da kalkıp yaklaşık 2 saat sonra Nærøyfjord’u geçerek Gudvangen’a ulaştırıyor sizi. Nærøyfjord çevre köyleri gökkuşağı ve şelaleleri ile inanılmaz bir deneyimdi. Teknede soğuktan arada içeri girmek zorunda kalsak da iki saat keşke bitmese diye düşündük.

Gudvangen’da indiğinizde yine sizinle turu yapanlarla birlikte sizi bekleyen otobüslere biniyorsunuz. Bizim için 2 otobüs bekliyordu. Sezon olduğunda daha kalabalık olduğunu düşünüyorum. Otobüs yolculuğu Voss’da sona eriyor. Gezinin bence en zayıf noktası bu otobüs yolculuğuydu. Ama daha önce de belirttiğim gibi gittiğimiz mevsimin düşüncelerimde etkisi oldu. Voss’dan tekrar Bergen Railway’e binip 21:00 gibi Bergen’e vardık ve bu yazımda anlattığım otel sorunu ile Bergen gezimize başladık.

Fjord Tours sadece bizim yaptığımız “Norway in a Nutshell”den oluşmuyor. Aşağıdaki turlar ise bir kaç örnek:

  • Geirangerfjord & Norway in a Nutshell
  • Arctic Lofoten & Norway in a Nutshell
  • Sognefjord in a Nutshell
  • Hardangerfjord in a Nutshell
  • Hurtigruten & Norway in a Nutshell