FOOD: BEST COFFEE IN OSLO & BERGEN

Best Coffee in Oslo & Bergen

Oslo and Bergen didn’t cease to surprise us during our stay. The variety of coffee bars were close to Berlin’s and it was one of the biggest highlights of our trip.
Our first coffee experiment was Wendelboe‘s, who became the world barista champion in 2004. The coffee was very aromatic and reminded us of The Barn‘s coffee in Berin. The coffee bar is in the Grünerløkka neighborhood, “Brooklyn of Oslo”. There was nothing but a coffee bar and to tables inside the shop, but the machines make it obvious that it’s mainly used as a roastery.

I read about Fuglen and their unique interior design before going to Oslo. They really have a nice selection of Nordic furniture that give the place a very warm feeling. The coffee is also very successful.

Mocca Kaffeebar and Supreme Roastworks are both places to go to find peace. With their minimal interior designs, they are good examples of the Nordic coffee culture.

A must-try from Bergen is Kaffeemisjonen with petrol-blue seats and great coffee.


Oslo ve Bergen neredeyse Berlin kadar çeşitli ve lezzetli kahvelere ev sahipliği yapıyordu. Bizi bu yönü ile baya şaşırttı.

İlk olarak tabiki  2004 yılında Dünya Barista Şampiyonu olan Wendelboe‘nun kahvesini denemeye gittik. Mekan Oslo’nun Brooklyn’i olan Grünerløkka bölgesinde bulunuyor. Tat olarak bize Berlin’deki The Barn‘ı anımsattı. İçeride oturmak için iki masadan başka bir şey yok, ama kafenin daha çok kahve kavurma ve öğütme işlemleri için kullanıldığını içeride çokca yer kaplayan makinalardan anlıyorsunuz.

Oslo’ya gitmeden İskandinav tasarımı mobilyaları ile ünlü Fuglen hakkında okumuştum. İçerisi gerçekten de gördüğüm en güzel mobilyalar ile donatılmıştı. Ayrıca kahvesi gerçekten çok güzel.

Mocca Kaffeebar Nordik kahve kültürünün Supreme Roastworks ile en güzel örnekleri. Sakin ve kafa dinleyebileceğiniz yerler. Tasarımları minimal.

Bergen’de ise petrol mavisi koltukları ve nefis kahvesi ile kesinlikle ziyaret edilmesi gereken: Kaffeemisjonen.