SPOT: TEMPELHOFER FELD, BERLIN

Once again we left our hearts in Berlin and came back to our old friend Bavaria.

We had the chance of visiting Tempelhofer Feld during the Kinfolk dinner in our last Berlin visit with the guidance of Arthur. Since the weather was better this time, we wanted to have a look at the small gardens in Tempelhof one more time after grabbing ice creams from Mos Eisley.

This garden cooperation was founded by Allmende Kontor (stands for common land office). Located on the endless meadow from the former Tempelhof airport, these gardens work as tiny private planting areas. The owners pushed their imaginations and planted vegetables in old shoes or built resting areas shaped like airplanes.

Nowadays it’s really hard to get your own little garden because of really long waiting lists, but anyone can grab a book and retreat to one of these gardens and spend hours.


Yine ve yeniden Berlin’e bir kez daha aşık olmuş olarak geri döndük sevgili Bavyera’ya.

Bir önceki Berlin gezisinde Kinfolk yemeği öncesi Arthur bizi Tempelhofer Feld’e götürmüştü. Neukölln’de Mos Eisley‘den dondurma yedikten sonra dolaşırken Tempelhof’da gördüğümüz bahçelere bir daha uğramak istedik. Bu bahçeler 2010’da Allmende Kontor (Allmende ingilizce ‘Commons’ anlamına geliyor)  tarafından kurulmuş. Uçsuz bucaksız eski bir havalanı olan Tempelhof’un bir köşesinde yer alan bu bahçeler bütünü adeta bir tohum bankası gibi. Kendi bahçelerini kurmuş olan insanlar eski ayakkabılardan yapılmış sakısılar, tahtadan yapılmış uçaklar ve hayal gücünü zorlayan farklı şekillerde fesleğenden domatese birçok sebze yetiştiriyorlar.

Şu aralar bekleme listelerinin uzunluğu yüzünden kendi bahçenizle bu oluşuma katılmanız biraz zor olsa da, Neukölln’e yolu düşen herkesin kitabını alıp el yapımı banklarda rahatlıkla saatlerini geçirebileceği, keyifli bir yer burası.