Mix: The Best of Bavaria

Yaklaşık bir senedir vakit buldukça Bavyera’yı, özellikle doğasını gezmeye çalışıyoruz.

Türkiye’den Bavyera Bölgesi’ne turistik gezi yapmanın pek popüler olduğunu sanmıyorum ama büyük bir hata olduğunu söyleyebilirim. Burası şu ana kadar hayatımda gördüğüm en güzel doğaya ev sahipliği yapıyor. Bu yüzden kendimce bir sıralama yapmak istedim.

1- Ramsau / Zauberwald / Hintersee

Münih’e tren ile yaklaşık 3 saat mesafede araba ile ise 1 saat 45 dakikada varılabilen Hintersee sonbahar renkleri altında masaldan çıkmış gibiydi. Otobüsten Ramsau adındaki köyde inip Zauberwald’den geçerek 6,5 km sonra Hintersee’ye vardık. Geçtiğimiz 6,5 km’yi anlatmak imkansız. Zauberwald’e neden o ismi taktıklarını anlamak da mümkün. Eğer Hintersee’ye gitmek isterseniz Ramsau’da inip yürümenizi tavsiye ederim.

2- Heiterwang / Plansee

Plansee’ye gitmeye tamamen şans eseri, haritada görüp resimlerini beğenince karar verdik. Aslında Bayern değil Tirol sınırları içinde olduğu halde listeye almaya değer gördük kendisini. Heiterwang köyüne trenle ulaştıktan sonra (Bayern ticket kapsamında) yürüyerek Heiterwangersee’nin kıyısından geçip bitişiğinde bulunan Plansee’ye ulaşabiliyorsunuz. Plansee iki tarafında dimdik dağların yükseldiği dar ve uzun bir göl. Çevresini takip eden daracık yolda müthiş manzaralarla karşılaşabiliyorsunuz.

Heiterwang Köyü’nün içinde yapılan yürüyüş de ayrıca keyifli. Burası pek de turistik olmayan, sakinlerinin bahçelerinde atlarının otladığı bir köy. Bir de tesadüfen köyün geleneksel koşu yarışına denk gelince kilometrelerce yorulmadan koşan 60 yaş üstü köy sakinlerini görünce kendi büyük şehir yaşamımızı sorgulamadık değil…

3- Königsee

Bayern’in kayak ve trekking merkezlerinden Berchtesgaden’a 5 km mesafedeki Königsee, Almanya’daki en romantik manzaralardan birine sahip.

Königsee’nin farklı mevsimlerdeki görüntüleri için:

Fall in Königsee

Winter in Königsee

4- Wendelstein

Wendelstein’ın 1838 metre yüksekteki tepesine çıkmak için birkaç seçeneğiniz var. İlki ve en uzun süreni tabi ki yürümek. Eğer nostaljik bir tecrübe istiyorsanız dişli raylar üzerinde ilerleyerek Wenselstein’ın tepesine kadar çıkan Zahnradbahn’ı deneyebilirsiniz. Veya insanların çoğunun yaptığı gibi teleferiğe binerek 5 dakikada tepeye varabilirsiniz.

Yukarı vardığınızda yakın çevrede başka dağların azlığı sayesinde kilometrelerce uzanan bir manzara görüyorsunuz ve Alpler’e tepeden bakan küçük bir kilise de tepeyi daha da romantik bir hale getiriyor. Dağın etrafını dönen 45 dakikalık yolu yürüyerek 4 bir yanı görmek mümkün.

Aşağı yürüyerek inmek kesinlikle verdiğimiz en iyi kararlardan biri oldu. Yol bazı yerleri zorlu olsa da bakımlı ve doğanın birbir türlü halini görebiliyorsunuz.