CITY: BOLZANO

Bolzano Street

Don’t miss in Bolzano:

  1. Reserve a table at the Torgglhaus
  2. Via dei Portici
  3. Obstmarkt
  4. Convento dei Francescani
  5. Walk along the Talferbach

Bolzano is not one of the popular tourist destinations in Europe, but it has been on our list for some time. When we stumbled across the 9 Euro tickets of Flixbus, we decided to plan our next weekend trip to Bolzano. (We also ended up visiting Trento, another city in Südtirol) Before the trip we asked our friend Vicky, who is from Bolzano and has a great blog, about her suggestions and made a reservation at the Torgglhaus for our evening.

I had already started dreaming about Italian food and wine while we were trying to catch our bus at 7 am. Even the bus ride was really beautiful, through vineyards and castles on the Alps. Since lots of people were rushing to skiing destinations around the Alps and border controls had been increased, we arrived at Bolzano with a slight delay at 11:30. Imagining that we left the German language behind would be a mistake, because in the Südtirol, or Alto-Adige, region German is the official language, along with Italian.

Bolzano Türkiye’de pek bilinmese de çok uzun zamandır gitmek istediğimiz yerler arasındaydı. Flixbus’un 9 Euroluk otobüs biletleri kampanyası için nereye gitsek diye bakınırken önümüze açtığımız harita üstünde Bolzano’yu işaretledik. 21-22 Şubat Bolzano ve normalde planda olmayan Trento için bilet tarihlerimiz oldu. Gitmeden birlikte mimarlık okuduğumuz Bolzano’lu ve nefis bir bloga sahip Vicky‘e neler yapabileceğimizi sordum.Vardığımız akşam yemek yediğimiz restoran Torgglhaus‘a da önerisi üzerine bir hafta önceden rezervasyon yaptık.

Sabah 6’da kalkıp 7’deki otobüse yetişme telaşı içindeyken Italya’daki pizzaların ve şarapların hayalini kurmaya başlamıştım. Yolculuk müthiş manzaralarla geçti. Alplerin arasından kıvrılarak güneye doğru indik. Avrupa’da sıklaşan sınır kontrolleri ve Alpler’e akın eden kayakçılardan dolayı trafikte biraz gecikip 11:30 gibi Almanya ve Avusturya’yı geride bırakarak Bolzano’ya vardık. Almanca’yı geride bıraktığınızı düşünmeyin çünkü Alto-Adige bölgesinde (Südtirol) Almanca, İtanyanca ile birlikte resmi dil.

Piazza Walther early in the morning

Bolzano house

Castle-like houses and vineyards in the city

Our host at the Villa Anita gave us a warm welcome and invited us to coffee while our room was being prepared. Bolzano is quite small and the main square Piazza Walther was only five minutes away from our room. From the Piazza Walther, where people go to enjoy a good weather or a glass of wine, you dive into the old streets of the city.

Kaldığımız yer olan Villa Anita‘da ev sahibi çok sıcak kanlıydı. Varır varmaz odamız hazırlanırken bizi evine alıp kahve yaptı. Bolzano oldukça küçük olduğu için Villa Anita, şehrin ana meydanı Piazza Walther’e beş dakika yürüme mesafesindeydi. Hava güzel olduğunda insanların birkaç kadeh şarap içip güneşlenmek icin geldikleri meydanın hemen arkasında şehrin eski sokakları uzanıyor.

Bolzano Street

Piazza Erbe, or the Obstmarkt, was one of our favourite places to enjoy Italian food. It is a small market where you can buy anything from cheese and ham to fruit and vegetables. We bought our fresh breads from one of the stands and bought ham & cheese from another, where they prepared us sandwiches.

Obstmarkt / Piazza Erbe en çok sevdiğimiz yerlerden biri oldu. Burası sebze meyveden salam sucuğa ve enfes parmesanlara kadar her şeyin satıldığı bir pazar. Biz Amir ile ekmekçiden taze ekmeğimizi alıp şarküteri ürünleri satan başka bir yerde jambon ve peynirli müthiş bir sandviç hazırlattık.

IMG_0731

 

Although it seemed like enough, when we stumbled across this bruschetta bar, we couldn’t resist trying a few. The place looked very local and was extremely crowded both inside and outside with people standing and chatting. We also filled our glasses with wine from the barrel, got some bruschettas and joined the crowd.

Bununla yetiniriz derken ve sokaklarda dolaşırken önü inanılmaz kalabalık olan bir restoran gördük. İçeri girdiğimizde gördük ki burası bruschettanızı elinize alıp sokakta yiyebileceğiniz bir yer. Fıçıdan şarabımızı ve çeşitli bruschettalarımızı kapıp inanılmaz kalabalığın içine karıştık. Bu iki tabak ve minik iki şarap 12 Euro tuttu. Bana kalırsa Osteria dai Carrettai Bolzano’nun en lokal mekanlarından biriydi.

IMG_0618

One of the most interesting sights was the Convento dei Francescani, where Franciscan monks still continue to live. The entrance to the church is behind a wall that separates the courtyard  from the narrow alleyways, making it extremely peaceful to be there. Beside the church there is another courtyard, where monks go by in their traditional brown capes. We just sat on the steps to enjoy the calm and peaceful atmosphere.

Bize göre en görülmeye değer yerlerden biri Franziskan keşişlerin  yaşadığı Convento dei Francescani’ydi. Sade ve görkemli görünen kilisenin bulunduğu avluya dar bir sokaktan giriliyor ve dışarıdaki tüm sesler bir anda kesiliyor. Buradaki daha da dar bir kapıdan da geleneksel cüppelerini giyen keşişlerin yürüdüğü kemerli avluya geçiliyor. Buradaki huzura kapılıp basamaklarda uzun süre oturduk…

persp-franziskaner-avlu

IMG_0611

 

Bolzano church Courtyard

Beautifully ornamented historical facades give the city a picturesque look. They are especially dense on the Via dei Bottai.

Özellikle Via dei Bottai’de binaların cephelerinde birbirinden güzel işlemeler ve resimler görebilirsiniz.

Bolzano Facade