CITY: TRENTO

Trento

Trento is the next stop of the less popular Italian destinations list. Although we didn’t plan visiting there, it seemed reasonable to see a new city since we already had been all around Bolzano in our first day. So we got our round trip tickets for 13 Euros and took the train in the morning. We were also thinking about going all the way to Lake Garda, but we couldn’t extend our stay because of work.

Trento; pek bilinmeyen Italyan şehirleri sıralamızda 2.sırada. Burası aslında Bolzano’ya giderken planlarımız arasında yoktu. Ama ikinci günümüzde neredeyse bütün Bolzano’yu gezmiş olduğumuzdan 40 dk güneyde bulunan Trento’ya gidiş-dönüş 13 Euro’ya tren bileti aldık. Biraz daha vaktimiz olsaydı Garda gölüne inme çılgınlığı da aklımızdaydı. Ertesi gün işe gitme durumundan dolayı pas geçmek zorunda kaldık.

bolzano

As we traveled further south, we started to feel that the German/Austrian influence was decreasing. Trento’s architecture was also more influenced by Italian Renaissance and was quite different to Bolzano’s German influenced architecture. The city is in the middle of high peaks of the Dolomites and surrounded by vineyards. Piazza Duomo is the main square of Trento, typically Italian with its large fountain, mighty cathedral and ornamented facades.

Güneye indikçe Alman etkisinden yavaşça çıkmaya başladığımızı hissediyorduk. Trento’nun mimarisindeki Rönesans etkisi de Alman mimari özellikleri taşıyan Bolzano’dan ayrılıyordu. Piazza Duomo; Neptün çeşmesi, katedrali ve freskli binaları ile bu 110.000 kişilik Trento’nun en büyük ve güzel meydanı. Bu küçük şehir, Dolomiti Dağları’nın arasında ve çevresi bağlarla dolu.

Trento

Piazza Duomo

Casa Cazuffi-Rella

16th Century frescoes on the north wing of the Duomo, Casa Rella

Trento

Duomo

Trento

The Cathedral with its beautiful details

Trento

It’s possible to glance at the Dolomites at the end of each street.

Her sokağın bitiminde Dolomiti’lerin siluetini görmek mümkün.

Trento

Chiesa di S. Pietro was another jewel we stumbled across. The church is in Neogothic style and the bell tower was built in 1497. S. Pietro himself can bee seen on top of the white marble facade.

Gezinirken karşımıza çıkan  Neogotik tarzda mermer cepheli muhteşem bir kilise Chiesa di S. Pietro.  İsmini veren S. Pietro’nun kendisini cephenin en üstünde görmek mümkün. Çan kulesi ise 1487’den kalma.

Trento

Palazzo Quetta Alberti Colico” is a palace with magnificent frescoes from the 15. Century. Since 1480, Antonio Quetta and Alberti Colico families lived in this palace until the end of 18th Century. The emblem of the Quetta Family, lilies, are frequently used to ornament the facade. You can see it on Via Rodolfo Belenzani.

15.yy’dan kalma muhteşem freskleri ile Via Rodolfo Belenzani‘de göze çarpan bir Rönesans sarayı “Palazzo Quetta Alberti Colico”. 1480- 1556 yılları arasında Antonio Quetta, sonrasında ise  Alberti Colico ailesi burada 19.yy’ın sonuna kadar yaşamaya devam etmiş. Quetta ailesinin arması olan zambağı cephede bolca görmek mümkün.

Trento

Palazzo Quetta Alberti Colico

Because we didn’t make enough preparations before traveling to Trento, we visited Castello del Buonconsiglio by coincidence. It was one of the most peaceful and calm places in Trento, so we gave a sketching break as usual.

The castle hosted the Bishopric of Trent between 13. and 18. Centuries and has a very additive structure due to various expansions. The part of the large complex, which was built first, is called Castelvecchio, or the “Old Castle”. The additions from 16. Century in Renaissance style are called Magno Palazzo, and the 17. Century expansion is called Giunta Albertina.

Until its restauration in 1924 it was used as Austrian military barracks. There are prison cells, which are open for visitors.

Trento’ya hazırlıksız gittiğimiz için Castello del Buonconsiglio’ya dolaşırken rastladık. Bize kalırsa Trento’daki en güzel ve huzurlu mekan bu kaleydi. Amir her zaman olduğu gibi burada bir çizim molası verdi.

Kale 13. yüzyıldan 18. yüzyılın sonuna kadar Trento Piskoposluğu’na ev sahipliği yapmış. Geniş kompleks, farklı dönemlerde inşa edilen binalardan dolayı birçok katmandan oluşuyor. Yapılan ilk binaya “Old Castle” anlamına gelen Castelvecchio, 16.yüzyılda yapılan Rönesans tarzı eklemeye ise Magno Palazzo, 17. yy eklemesine ise Giunta Albertiana ismi verilmiş.

1924’deki restorasyonuna kadar Avusturya’lılar burayı askeri baraka olarak kullanmış. Kalenin içinde ziyaret edebileceğiniz eski hapishane odaları da var.

Trento

IMG_1696

 

Trento

 

Trento

Trento

Trento

Last but not least, I really recommend the ice cream at Grom, which is directly on the main square…

Son olarak da, Duomo meydanında bulunan Grom dondurmacısından çikolatayı fazlası ile tavsiye ediyorum…

Trento

 

Don’t miss:

  1. Piazza Duomo
  2. Castello del Buonconsiglio
  3. Muse Trento (Museo delle Scienze)
  4. Ice cream at Grom
  5. Fresco Casa Rella & Palazzo Quetta Alberti Colico