REGION: HALKIDIKI, GREECE

Halkidiki, bir geç olsun güç olmasın yazısı çünkü bu geziyi 2016 Ağustos’unda yaptik ve şimdi yine yaz gelirken yararlı olacağını düşündüğümüz için yazıyoruz. Malum Türkiye’den Yunanistan’a son zamanlarda artan bir yaz turizmi var ve bana kalırsa her kuruşuna değen geziler bunlar. Chios, Kavala, Rhodos, Thassos, Alexandropouli derken sıra bizim için Halkidiki’ye gelmisti. Biz Selanik’e otobüsle giderek orada araba kiraladık, ama aynı zamanda tercih ederseniz  THY’nin de Selanik uçuşları var.

Halkidiki Selanik’in güneyinde, 3 yarımadadan oluşan, Aristoteles’in doğduğu muhteşem bir bölge.

Yarımadaların her birinin ayrı bir karakteri var isimleri soldan sağa: Kassandra, Sithonia, Athos.

Athos‘un yarisindan büyük bir bölümüne zaten Doğu Ortodoks Kilisesi için önemli bir merkez olan “Mount Athos” dolayisi ile girmek yasak. Mount Athos’ta yaklaşık 20 manastir yer alıyor ve nüfusun çoğunlugunu 2500 rahip oluşturuyor. Bu bölgeye kadınların ve dişi hayvanlarin girmesi kesinlikle yasak, fakat 1920 yılında Maryse Choisy, 1930’da da Aliki Diplarakou, erkek kılığında Mount Athos’a girebilmişler. Choisy’nin bu deneyim hakkında “A Month With Men” adlı bir yazısı da bulunuyor.

Sithonia, en mavi, en berrak denizin oldugu bölge. Etraf çok daha yeşil, çok daha bakir ve sakin. Bizim Neos Marmaras’ta kalmayi seçmemizin sebebi de bu sakinlik oldu. Sithonia’da gece şöyle bir dışarı çıkayım, dondurmamı yiyeyim diyebileceğiniz en büyük şehir Neos Marmaras, ama yine de oldukça küçük. Neos Marmaras ismi de 1925’te mübadele ile Marmara adasından gelenlerin kurduğu bir kent olmasından kaynaklanıyor.

Kassandra, tesisleşmenin ve gece hayatının daha yoğun olduğu bölge. Bu yüzden biraz daha kalabalik. Kassandra’daki Paliouri Beach’e gittiğimizde ancak 50 kişilik bir bekleme listesine adımızı yazdırabildik. Çocuklu ailelerin de Kassandra’da Sithonia’ya göre daha fazla olduğunu söyleyebiliriz. Tercihi buna göre de yapmakta fayda var.

Eğer lüks bir aile tatili arıyorsaniz ise mutlaka kendi kumsalı, restoranları ve spor alanları olan Sani Resort’u düşünmelisiniz. Sizi buradan alalim.

Halkidiki’de gezerken araba kullanmanın gerekliliğini belirtmek gerek. Çok fazla yerel turist çeken bir bölge olduğu için de yarımadalar arasındaki geçişlerde trafiğe takılmak mümkün.

Her birine gitmemiş olsak da, belirlediğimiz mekanların haritasını buraya bırakıyoruz:

Sırayla en çok beğendiğimiz 4 kumsal ve 2 restoran da şöyle:

1- Agios Ioannis Beach, Sithonia

Muhteşem berraklığı, sevenler için uzaklara kadar derinleşmemesi ve yemek servisi ile Agios Ioannis mükemmel bir sahil. Neos Marmaras’a 16 km uzaklıkta. Girişin ücretsiz olduğunu tabi söylemeye bile gerek yok ve diğer sahillerde de olduğu gibi erkenden gidip yer kapmak gerekebiliyor.

2- Orange Beach, Sithonia

Tamamen salaş ve herkesin taslarin ustune havlularını attığı, bir o kadar muhtesem denize sahip olan Orange yine ucretsiz. Küçük beach barın şezlonglarını kullanmak istiyorsanız az da olsa bir harcama yapmanız gerekiyor. Zaten bir frappe içilmden Yunanistan tatili olmaz.

Sahilin arkasındaki tepelerde çam ağaçlarının altına çadır kurmak da oldukça yaygın. Doğanın tadını çıkarmak istiyorsanız Orange Beach’in size tam bir tatmin yaşatacağını söyleyebiliriz.

3- Manassu Beach Bar, Sithonia

En güzel tesisleşme, geniş otopark ve kalabalik burada. Ama yine de en sevdiğimiz kumsallar arasına girmekten alıkoymuyor bu kalabalık. 12 den önce gelip şezlongunuz kaparsanız çok keyif alabileceğiniz yerlerden Manassu. Sanırım Sithonia’daki nadir “fancy” mekanlardan. Bir Alaçatı, Bodrum havasi ariyorsanız ama kazıklanmak da istemiyorsanız burası sizin için.


Manassu Beach Halkidiki

4- Armenistis Camping, Sithonia

Maalesef Armenistis Beach’e kamerasız gittiğimiz için buraya fotoğraf ekleyemiyoruz, fakat burası hem kamp alanına yakınlığı, hem muhteşem denizi, hem de müzik çalan bar kısmının güzelliği ile bizim kalbimizde yerini 4. sıradan aldı. Genelde gençlerin tercih ettiği Armenistis’in denizi berrak ötesi. Bizden başka Türkiye’den turist gördüğümüz tek beach de bu oldu.

 5- Ouzerie, Sani Beach, Kassandra

Kassandra ayağında Elephant Beach ve Paliouri hariç yüzme şansımız olmadı. Bu iki kumsalı da deniz güzelliği ve kalabalık yüzünden önermeyeceğimiz için Kassandra’dan gezide gittigimiz en güzel restoran olarak Ouzerie‘yi seçtik. Ouzerie muhteşem bir kompleks olan Sani Resort’un içinde. Çok geniş bir alana yayılmış olan Sani Resort’un içine denize karşı muhteşem bir restoran. Fiyatları pahalı olduğu için bizim kendimizi şımartma yemeğimizin yerini tuttu.


6- Ta Kymata, Neos Marmaras, Sithonia

Bize kalırsa Neos Marmaras’ın en güzel tavernası. Iki akşam üst üste yediğimiz için kalitesine de kefiliz.

Halkidiki greek food

Iyi tatiller!


The motto of this Halkidiki post was “better late than never,” since we made the trip a while back in August 2016. Now that summer is coming, we thought it could be useful to share our experience and some tips about Halkidiki region in Greece.

Obviously, there has been an increasing tourism activity from Turkey to Greece in the last few years and such vacations are definitely worth every penny. For us, having been to Chios, Kavala, Rhodes, Thasos and others, Halkidiki was next. Our choice was to go to Thessaloniki by bus from Istanbul and rent a car there. It is also possible to fly directly to Thessaloniki from Istanbul.

Halkidiki is a region 70 km south of Thessaloniki, which happens to be the birthplace of Aristoteles. It consists of three peninsulas with very different characters. Their names from left right are:

Kassandra, Sithonia, Athos.

Athos is a holy site for the East Orthodox Church and is out of reach for tourists. Mount Athos houses around 20 monasteries and over 2500 priests represent the majority of the population. Women and female animals are banned from entering the peninsula. (Two women disguised as male priests have succeeded in entering the site: Maryse Choisy in 1920 and Aliki Diplarakou in 1930. Choisy also published a memoire called “A Month with Men.”

Sithonia is the region with the bluest, clearest sea in our experience. The nature is calm and untouched. This was the reason we chose a hotel in Neos Marmaras. Neos Marmaras is the largest town in Sithonia, where you can go out for an ice-cream in the evening, but it is still really small. The name of the town comes from the settlers that came there from Marmara Island after the population exchange in 1925.

Kassandra has more facilities along the coast and a little bit livelier nightlife, and naturally more foreign tourists. When we tried to go to the Paliouri Beach in Kassandra we were only able to get our names as 50th on the waiting list.

If you are looking for a luxury family vacation you should definitely consider Sani Resort with its own beaches, restaurants and other facilities.

It is also important to mention that a car is the best possible transportation in Halkidiki. Keep in mind that you can find yourself in traffic jams in main roads between peninsulas, since there are many local tourists coming to the region.

You can find the map with the beaches we pinned on the top.

Our favorite 4 beaches and 2 restaurants are as follows:

1- Agios Ioannis Beach, Sithonia

With its clear waters, optimal depth and food service, Agios Ioannis is a great beach. It lies 16 km away from Neos Marmaras and no need to say that the entrance is free. It is advisable to be the early bird to find a nice sunbed.

2- Orange Beach, Sithonia

Totally informal and beautiful, Orange Beach is the best place to throw your towel on the rocks and enjoy a beautiful sea. If you don’t want to bring your own sunbed and umbrella you can also buy a drink at the beach bar and use their sunbeds. (You will order a frappe anyway)

There are also many campers on the hills behind the beach, so this is a great place to meet people and enjoy nature.

3- Manassu Beach Bar, Sithonia

This place probably hast the nicest facility and the largest parking area. This is however perfectly fine and you can have a great time if you are early and find a seat close to the sea.

4- Armenistis Camping, Sithonia

We didn’t have a camera in Armenistis so we can’t share pictures, but  this was a very dynamic beach with lots of young people with a camping area very close by, so it definitely deserves a place on the list. This was the only place we met other tourists from Turkey.

5- Ouzerie, Sani Beach, Kassandra

We only went to Elephant Beach and Paliouri Beach in Kassandra, which were too crowded to make the list. Our favorite place in Kassandra was the Ouzerie Restaurant, which is inside the huge complex of Sani Resort. The prices are the highest we saw in Halkidiki, so this was our meal to spoil ourselves for once.

6- Ta Kymata, Neos Marmaras, Sithonia

Probably the best tavern in Neos Marmaras. After eating there two nights in a row we can approve of their quality.

Have a nice trip!