Umbria Rehberi

Master da bittiğine göre işe girmeden son çıkışı değerlendirip yollara koyulalım dedik ve İtalya’nın Umbria bölgesini seçtik.

Umbria, nedense Toskana’nın ününe sahip olamamış ama en az o kadar güzel bir bölge. Türkiye’den gelen turistlerin de genelde Toskana’yı tercih ettiğini söyleyebiliriz, çünkü Umbria gezisi Türk turist görmediğimiz nadir yerlerden oldu. Aslinda Toskana’nın Chianti’si varsa Umbria’nın Grechetto’su; Toskana’nın sarı-yeşil tarlaları varsa Umbria’nın dağ tepelerine kurulmuş köyleri var.

Umbria’yı ziyaret etmek isteyenler için genel bir posttan sonra gittiğimiz yerler hakkında detaylı yazılar da gelecek…

Umbria

İtalya’nın tam ortası, ağırlık merkezi Umbria. Toskana’nın hemen yanında, Lazio’nun hemen üstünde. Bölgenin başkenti bizim 2 gün geçirdiğimiz üniversite şehri Perugia. Bölgenin ismi Umbri toplumundan geliyor ve eski başkenti ziyaret ettiğimiz şehirlerden Gubbio. Geçmişte Umbri toplumunun kendine has “Umbrian” denen bir dili olması da ilginç bir bilgi. Bölgenin en önemli festivali olan “the festival of the Ceri” (Saint Ubaldo Day) de Gubbio’da gerçekleşiyor. Bu festival 1160 yılından beri her sene 15 Mayista kutlanıyor.

Neler alınır?

Şarküteri ürünleri: Umbria çok fazla miktarda ve çeşitte şarküteri ürünü bulabileceğiniz bir bölge. Adım başı “Umbrian Cured Meat” tabelaları görüyorsunuz. Prosciuttolar, nerede yerseniz yeyin tahmin edebileceğiniz gibi muhteşem. Biz yanımızda getirmek için Gubbio’dan ‘Coglioni di Mulo‘ denen salamdan aldık.

Şarap: Yaptığımız şarap tadım başlı başına bir postun konusu olabilir. Biz SAIO Winery‘de kendilerinin yaptığı Umbria’ya özgü şarapları denedik. Sangiovese (kirmizi) ve Grechetto (beyaz sarap) bu bölgede en çok yetiştirilen üzümler. Biz ikisinden birer şişe yanımızda getirdik. Yerel üzümlerin Cabarnet Souvignon ve Chardonnay gibi dünyaca bilinen üzümlerle karıştırılmasıyla yapılan şaraplar da var ve denemeye değer.

Photo: http://winefolly.com/review/a-guide-to-umbrian-wine/

Safran: Safran, her yerde trüf kadar karşınıza çıkmasa da Umbria’da yetişen önemli bir baharat. Özellikle bu 4 şehirde daha yoğu olarak yetiştiriliyor: Cascia, Città della Pieve, Gubbio ve Spoleto.

Safran, oldukça pahalı; 0,3 gramina 10 euro verdik.

Saffron, Umbria

Trüf: Evet, geldik Umbria’da çılgınca satılan, her yerde yiyebileceğiniz trüfe. (Tuber Melanosporum Vittadini) Sonradan aslında iki çeşit trüf olduğunu öğrendik. İlki bizim aldığımız biraz daha uygun fiyatli olan “Summer Truffle” (Scorzone -tuber aestivum) denen daha az aromatik olan ve çabuk büyüyen trüf, diğeri ise siyah trüf (Tuber brumale ve muschatum) denilen daha yoğun ve pahali olan.

Zeytinyagi: Evet, Türkiye’den geliyoruz ve Yunanistan’a defalarca gittik, ama hayatımızda buradaki kadar güzel zeytinyağı yemedik. Yanımızda Assisi’de üretilen TILI adlı fazlasıyla aromatik zeytinyağını ve Gubbio’dan aldığımız küçük tenekeyi getirdik. Ama imkanımız olsa bir yıl yetecek kadar zeytinyağını da taşırdık. Olur da yolunuz Assisi’ye düşerse bu zeytinyağını bulun ve alın: Tili, Organic Extra Virgin Olive Oil

Seramik: Her köşebaşında görebileceğiniz bir başka güzellik ise Seramik. Deruta, Gualdo Tadino, Gubbio ve Orvieto özellikle bu zanaatın olduğu şehirler, ama bölgedeki her şehirde seramik atölyeleri görebilirsiniz.

Gezi Rotamız

Okuyucuya ön not: Otel linklerini Türkiye’den artık Booking.com rezervasyonu yapılamadığı için kendi siteleri üzerinden verdik.

Biz gezimize Münih’ten Roma’ya uçarak başladık. Roma ya da Floransa bizce bu turu yapmaya başlamak için ideal yerler. Geziyi Perugia hariç her yerde bir gece kalacak şekilde planladık. Aşağıdaki haritada şehir şehir ilerlediğimiz daireyi görebilirsiniz. Ulaşım aracı olarak sadece tren kullandık ve özellikle Almanya’yla karşılaştırınca trenlerin ucuzluğu bizi çok şaşırttı.

Roma’da Fiumicino’ya indikten sonra Orvieto’ya doğru yola koyulmak için Roma Termini istasyonuna geçtik. Havaalanından Termini’ye Leonardo Express ile yaklaşık 30 dakikada varıyorsunuz. 14 Euro ile İtalya’da trene verdiğimiz en yüksek paranın bu olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Termini’den Orvieto’ya giden tren için biletimizi aldık. Yolculuk 1 saat 20 dakika sürüyor ve bilet 8 euro cıvarı. Orvieto’da indiğiniz yer şehrin bulunduğu tepenin eteklerinde olduğu için şehre giden en kısa yol 1,30 Euro verilen teleferik. Tepelere kurulmuş olmak Umbria’daki tüm şehirlerin başlıca özelliği.

Orvieto

Gelelim kaldigimiz yere: B&B Sant’ Andrea; gecesi 70 Euro; Booking.com puani 8,6

Biz Rönesans’tan kalan çatısı ve tipik İtalyan avlusuyla ile bu B&B’yi çok sevdik. Şehrin tam içinde ve kahvaltı konusunda beklentileriniz çok yüksek değilse hiçbir eksisi yok denebilir.

Akşam yemeği için ‘must’ diyebileceğimiz bir restoran: Trattoria del Moro – Aronne

Burası bizim Amir’le ilk Michelin’li restoranımız oldu. Gözünüz korkmasin, Italya’da Michelin ve fiyat arasında bir bağlantı yok, çok lokal ve ucuz yerler de Michelin’li olabiliyor. Buraya İstanbul için Michelin sonucunu da eklemek istedik, çünkü Orvieto gibi minicik bir köyde 8 tane Michelin‘li restoran bulunuyor.

 

Not: Daha önce hic Italya ziyareti yapmamislar icin kucuk bir not restoranlarda genelde menüler Entree, Primi, Secondi ve desert olarak sekilleniyor. Primi olarak ‘pasta’ sonrasinda ise ana yemek olarak siparis ettiginiz seyler geliyor.

Umbria bölgesinde Truffle cok yaygin bu yüzden bu Trattoria’da size israrla (bütün menü Italyanca, kadin size gelip kendisi ceviriyor yemekleri) trüflü lazanyadan yemelisiniz. Banmak icin zeytinyagini da özellikle isteyin cunku muhtesem. Biz Amir ile sonunda sarap degil zeytinyagi gurmesi olarak bu geziyi tamamladik.  Sarap olarak da Piviere, Sangiovese 2014 önerelim.

Perugia

Orvieto’dan trenle Perugia’ya doğru yola çıktık. 7,60 Euro ile bir aktarmalı 2 saatlik yolculuğumuzu gerçekleştirdik. Yol boyunca inanılmaz güzel görüntülerle karşılaşıyorsunuz. Uyumayın 🙂 ! İndiğinizde “eski Perugia”ya ulaşmak için kesinlikle otobüse binmeniz gerekiyor, çünkü diğer şehirler gibi Perugia da çok dik bir bölgeye kurulmuş.

Bu gezide konakladığımız yerlerden tuvaletin ortak olduğu tek yer Perugia’daki Break and Bed‘di. İki gece toplam 100 Euro oldukça makul bir ücret ödedik ve konumu da gayet merkeziydi. Booking.com puani 9,3. Her şeyi çok temiz ve sahiplerinin çok arkadaş canlısı olduğu bir B&B’ydi.

Perugia’daki ilk akşam için rezervasyon yapmış olduğumuz La Taverna da çok başarılıydı. Gittiğimiz diğer yerlere göre biraz daha formal bir restoran havası var ve garsonlar biraz fazlaüzerinize titreyebiliyor, ama yemekleri muhteşem. Restorana ulaşırken geçilen ara sokaklar turist olarak biraz ürkütse de aslında Perugia’daki sokak yapısının biraz fazla dar ve karanlık olmasına zamanla alışıyorsunuz.

İkinci akşam ise yiyebilmek için baya sıra beklediğimiz muhteşem pizzacı Mediterranea. Gidin numaranızı alın bekleyin! Kesinlikle değer.

Perugia’da maalesef muhteşem diyebileceğimiz bir dondurma yiyemedik. Bildiginiz yer var ise bir sonraki sefere bize önerin lütfen.

Öğlen yemeği olarak tipik İtalyan paninisi yemek istiyorsanız uğramanız gereken adres: La Bottega di Perugia

Gubbio

Perugia’dan şaşırtıcı dakiklikte gelen otobüse binip (E001 otobüsü) Gubbio’ya dünyanın en virajlı yolundan kusmamayı başararak vardık. Yolculuk adam basi 6 Euro. Bu yol da gerçekten muhteşem yine uyumayın!

Gubbio, küçük ve Perugia’dan günübirlik gidip gelmeye uygun bir şehir. Yalnız sabah mümkün olduğu kadar erken gitmenizi öneririz, çünkü sabah gördüğünüz boş sokakların yerini öğlen vakti turist kalabalıkları alıyor. Gubbio’da öğlen yemeği yemedik, ama şarküteri ürünlerinden hoşlanıyorsanız bizim trüf ve salam aldiğimiz yeri önerelim: Via dei Consoli’deki Bottega Tartufo.

Assisi

Perugia’da iki akşam geçirdikten sonra gezimizin en spiritüel noktası olan Assisi’ye geçtik. Yolculuk çok kısa sürüyor ve tren 3 Euro. 25 dakika sonra oradasınız… Ama bitmedi! Çünkü indiğinizde onlarca insanla omuz atma yarışına girerek gelen otobüse kendinizi atmanız gerekiyor. Assisi’nin eski şehrine yürüyerek tırmanmak neredeyse imkansız. O an şehirlerini dag tepelerine kuran Umbri’lere içinizden laf etmemeniz mümkün değil. Otobüsten indiğimizde bizi şaşırtan ise turist kalabalığı oldu. Buna Assisi postunda değineceğiz.

Assisi’de kaldığımız B&B kesinlikle bu gezideki en güzel konaklamamızdı. Bed & Breakfast La Casina Colorata, gecesi iki kişi 76 euro. Booking.com puani 9,8. Biz de tam olarak bu puanı veriyoruz.

Assisi’de manzaralı şık bir akşam yemeği yemek isterseniz EAT OUT Gourmet‘yi tavsiye edebiliriz. Yukarıda bahsettiğimiz TILI zeytinyağını da buradan alabilirsiniz. Tempura Artichoke deneyin!

Öglen bir seyler atistirmak isterniz Piadina Biologica‘yi deneyin.

Not: Assisi’de yapmamanız gereken şey ise Via Portica’daki muhteşem süslü vitrinleri olan pastanelerden yemek yemek. Kalitesiyle görüntüsü tamamen ters orantılı olan bu yerlerin fotoğrafını çekip geçebilirsiniz. İnsanin gözü kalıyor biliyoruz!

Assisi – SAIO Winery

Yine ayrıca değinecegimiz bu şaraphane / üzüm bağlarına Assisi eski şehrinden 10 dakikalik bir araba yolculuğu ile varabiliyorsunuz. Biz 10ar Euro verdik ve inanılmaz memnun kaldığımız bir vakit geçirdik.

Spoleto

SAIO’daki bağlarda yürüyüş yaptıktan sonra Spoleto trenine bindik. Spoleto – Assisi arası 40 dakika sürüyor ve bilet 4 Euro.

Trenden indiğinizde Spoleto size ‘biz buraya neden geldik ya’ dedirtse de şehri keşfettikçe ne kadar güzel olduğunu anlıyorsunuz.

La Terrazza Spoleto, burada kaldığımız otel. Booking.com puanı 9,3 ve gecesi iki kişi 77 Euro

İkinci Michelin’li restoranımız yine önceden rezervasyon gerektiren Tempio del Gusto. Yemekler lokal ama bir yandan deneysel sunumlar da var. Fiyatları yine oldukça normal. Bu restoranın da zeytinyağını isteyin ve deneyin! Mekanın dekorasyonu ve tabaklar biraz kitsch olsa da yemeğin kalitesi için kesinlikle gidilir.

1 Comment

  • Juliana says:

    Zavallı Türküm için özür dilerim, ancak blog’u yeni keşfettim ve kocam ve ben Umbria ve Toskana’ya gitmek isterim, çünkü okumak bir zevkti. Yakında İtalya hakkında yazılmış daha fazla görmek için Umarım!

Comments are closed.